mlingua.pl

Blog tematyczny o językach obcych, języku polskim i kulturze

Polski

Spółgłoski miękkie w języku polskim

Spółgłoski miękkie w języku polskim

Spółgłoski miękkie są jednym z istotnych elementów fonetyki języka polskiego. W tej kompleksowej analizie, przyjrzymy się ich definicji, jak je rozróżnić od spółgłosek twardych, jak poprawnie zapisać oraz jakie zasady ortograficzne należy stosować. Zapraszamy do zgłębienia tajemnic spółgłosek miękkich i odkrycia ich roli w języku polskim.

Agenda:

  1. Definicja spółgłosek miękkich i twardych
  2. Jak rozróżnić spółgłoski miękkie od twardych?
  3. Zasady ortograficzne dotyczące spółgłosek miękkich

Definicja spółgłosek miękkich i twardych

W języku polskim, spółgłoski dzielimy na miękkie i twarde. Spółgłoski miękkie to głoski, w których środkowa część języka unosi się ku podniebieniu miękkim. Przykłady spółgłosek miękkich to [ś], [ź], [ć], [dź] oraz [ń]. Natomiast spółgłoski twarde to głoski, w których środkowa część języka nie zbliża się do podniebienia: [s], [z], [c], [d], [n] i wiele innych.

Jak rozróżnić spółgłoski miękkie od twardych?

Spółgłoski miękkie charakteryzują się pewnymi cechami artykulacyjnymi. Podczas ich wymawiania, środkowa część języka unosi się ku podniebieniu miękkim. Przykładem spółgłoski miękkiej jest [ź], gdzie język unosi się do podniebienia miękkiego.

W przeciwieństwie do miękkich, spółgłoski twarde nie powodują uniesienia się środkowej części języka do podniebienia miękkiego. Przykładem spółgłoski twardej jest [s], gdzie język leży płasko na dnie jamy ustnej.

Zasady ortograficzne dotyczące spółgłosek miękkich

Spółgłoski miękkie przed samogłoskami zapisujemy za pomocą liter ci, si, zi, ni, dzi. Przykłady to wyrazy „niebo”, „ziemia”, „cienie”, „dziecko”. W tych przypadkach litera „i” nie pełni funkcji samogłoski, lecz oznacza zmiękczenie spółgłoski.

Spółgłoski miękkie przed spółgłoskami zapisujemy za pomocą liter ć, ś, ń, ź, dź. Przykłady to wyrazy „ćma”, „ślimak”, „słońce”, „źle”, „dźwięk”.

Zapis spółgłosek miękkich na końcu wyrazów

Spółgłoski miękkie na końcu wyrazów zapisujemy przez umieszczenie kreski nad literą, czyli znaku diakrytycznego. Przykłady to wyrazy „miś”, „słoń”, „kość”, „koń”. Kreska nad literą wskazuje, że spółgłoska jest miękka.

Podsumowanie

Spółgłoski miękkie od twardych wyróżnia sposób artykulacji. Istnieją zasady ortograficzne dotyczące zapisu spółgłosek miękkich, które warto znać, aby poprawnie posługiwać się naszym językiem.

Zobacz też:

Udostępnij