Często bagatelizujemy to, jak ważny dla ogólnego rozwoju dziecka jest jego pobyt w przedszkolu. To właśnie tam maluchy często po raz pierwszy muszą radzić sobie bez rodzica gotowego w każdej chwili przyjść im na ratunek. Nawiązują kontakty z rówieśnikami, uczą się samodzielności, zdobywają podwaliny wiedzy, które później wykorzystają podczas nauczania wczesnoszkolnego w szkole podstawowej. Zajęcia w przedszkolu powinny stawiać na kompleksowy rozwój i oferować dzieciom różnorodność oraz wielopoziomowe wsparcie. Jak można poprowadzić zajęcia integracyjne dla przedszkolaków?
Dlaczego nauka w przedszkolu jest tak ważna?
Okres największego i najszybszego rozwoju dzieci przypada na wiek między 3 a 6 rokiem życia – czyli właśnie na czas spędzany przez maluchy w przedszkolu. Dziecko rozwija się wtedy na najbardziej fundamentalnych płaszczyznach: po raz pierwszy odkrywa znaczenie funkcjonowania w społeczności, trenuje pamięć i zdolność do skupienia swojej uwagi, w znacznym stopniu ćwiczy motorykę dużą i małą. Na barkach pracownic i pracowników placówek przedszkolny leży więc ogromna odpowiedzialność. Muszą oni przeprowadzać kolejne generacje maluchów przez te niezwykłą edukacyjną podróż, dbając o to, aby nikt nie został w tyle i aby każde dziecko mogło dosięgać swojego potencjału. Stojąc przed takim wyzwaniem trzeba odpowiednio się przygotować.
Integracja podstawą w rozwoju każdego dziecka
Zajęcia w przedszkolu muszą stawiać na aktywizację maluchów i kompleksowy rozwój nie tylko umysłowy, ale też ruchowy, społeczny i emocjonalny. Każdy dzień spędzony w przedszkolu powinien być dla dziecka okazją do zdobywania i utrwalania wiedzy, wykonania dowolnej aktywności fizycznej, odpoczynku, bezpiecznej zabawy ze swoimi rówieśnikami. Niezwykle ważnym aspektem w rozwoju każdego dzieciak, często zbywanym z uwagi na swoją pozorną trywialność, są właśnie zabawy integracyjne. 3-latki w przedszkolu zwykle po raz pierwszy w swoim życiu mają okazję do wspólnego spędzania czasu z innymi dziećmi w ich przedziale wiekowym. Dbając o właściwą integrację szkrabów zapewniany im przestrzeń do samorealizacji, nawiązywania więzi i tworzenia relacji. Zabawy integrujące w przedszkolu mogą przybierać przeróżne formy. Ważne, aby nie wykluczały, a tworzyły pole do wzajemnego poznania się, pożytecznej pracy w grupach w dążeniu do wzajemnego celu. Jakie interaktywne zabawy warto poprowadzić w przedszkolu i jak to zrobić?
Propozycje zabaw integracyjnych w przedszkolu
Wielkim plusem zabaw integracyjnych dla przedszkolaków jest to, że budują poczucie bezpieczeństwa i solidarności w grupie, pozwalają zwiększać zaufanie i poprawiać samopoczucie maluchów. Dzieci mogą mieć często niemałe trudności w nawiązywaniu kontaktów ze swoimi rówieśnikami – bywają nieśmiałe i ciche, nie wiedzą, jak może wyglądać wspólna zabawa w grupie, wolą trzymać się na uboczu i zajmować swoimi pasjami. Zajęcia integracyjne dają im okazję do podjęcia próby nawiązania relacji z kolegami i koleżankami. Rozpocząć można choćby od prostych gier i zabaw, w których każdy mówi, jak ma na imię, jaki jest jego ulubiony kolor lub zwierzę. Dobrą zabawą integracyjną może też być połączenie dzieci w pary lub większe grupy i granie w powtarzanie swoich ruchów. Zdecydowanie jedną z najlepszych metod na integrację dzieci jest organizowanie różnorodnych gier zespołowych – należy jednak zadbać o to, aby element zdrowej rywalizacji łączył maluchy we wspólnym dążeniu do celu, a nie zmienił się w konkurs znajdywania najlepszego i najgorszego gracza w danej drużynie i ustalenia toksycznej, wewnętrznej hierarchii.
We współczesnym, dynamicznie zmieniającym się świecie warto sięgać po nowoczesne rozwiązania pozwalająca urozmaicać zajęcia integracyjne. Jednym z nich jest podłoga interaktywna, która pozwala odkryć zupełnie nowy poziom nauki poprzez zabawę. Wydawałoby się, że podłoga multimedialna to elektroniczna mata lub inne urządzenie do położenia na podłodze. W rzeczywistości to projektor interaktywny, który pozwala na dowolnej płaskiej przestrzeni wyświetlać różnorodne gry i aktywności wykorzystujące technologię rzeczywistości rozszerzonej. Maluchy wchodzą z nimi w interakcję za pomocą ruchów ciała, machają rączkami i nóżkami, biegają, skaczą, tańczą. Bogata oferta rozmaitych zestawów aktywności, choćby takich jak Bawię się i uczę – pakiet rozszerzony, zawiera też szereg różnorodnych gier zespołowych, dzięki którym maluchy mogą jednocześnie zdobywać wartościową wiedzą i rozwijać swoje zdolności społeczne. Wykorzystanie nowych technologii w integracji dzieci to doskonały sposób na stworzenie atrakcyjnej dla nich przestrzeni, w której każde z nich będzie mogło bezpiecznie wyrazić siebie.
Materiał zewnętrzny