mlingua.pl

Blog tematyczny o językach obcych, języku polskim i kulturze

Angielski

Trudne wyrazy do wymowy w języku angielskim

Trudne wyrazy do wymowy w języku angielskim

W każdym języku obcym, niezależnie od stopnia zaawansowania, często napotykamy na słowa, które sprawiają nam trudność podczas wymawiania. Język angielski nie jest wyjątkiem – również tutaj mamy wiele takich, których poprawne wypowiedzenie może być wyzwaniem. W niniejszym artykule przedstawiamy trudne wyrazy do wymowy oraz pokazujemy jak sobie z nimi radzić.

Agenda:

  1. Comfortable
  2. Explicit
  3. Debt
  4. Squirrel
  5. Isthmus
  6. Rural
  7. Colonel
  8. Onomatopoeia
  9. Murderer
  10. Unabashed

1. Comfortable

Na pierwszym miejscu naszej listy znajduje się słowo „comfortable”, które oznacza „wygodny” lub „komfortowy”. Wymowa tego słowa może sprawiać problemy, zwłaszcza jeśli próbujemy wpleść do niej nasze rodzime słowo „stół”. Poprawna wymowa to /ˈkəmftərbəl/ lub /ˈkəmfərtəbəl/. Warto pamiętać, że nawet rodzimi użytkownicy języka angielskiego często mają trudności z poprawnym wymówieniem tego wyrazu.

2. Explicit

Kolejnym trudnym słowem jest „explicit”, które oznacza „wyraźny” lub „jednoznaczny”. Problemem jest tu połączenie „ex-” z „-cit”. Poprawna wymowa to /ikˈsplisit/. Warto zauważyć, że nawet dla rodzimych użytkowników języka angielskiego to słowo może stanowić wyzwanie.

3. Debt

„Debt” to słowo oznaczające „dług”. Może nas zaskoczyć brakiem wymowy litery „b”. Poprawna wymowa to /det/.

4. Squirrel

Kolejne trudne słowo to „squirrel”, które oznacza „wiewiórkę”. Mimo, że może się wydawać proste, to wymaga od nas pewnego wysiłku. Wielu Brytyjczyków i Amerykanów również ma problemy z poprawną wymową tego słowa, która brzmi /skwər(ə)l/.

5. Isthmus

„Isthmus” to słowo oznaczające „przesmyk”. Tutaj mamy do czynienia z podwójną literą „s” oraz połączeniem „th”. Wymowa tego słowa może być trudna, ale na szczęście większość z nas nie musi go używać na co dzień, o ile nie jesteśmy zainteresowani geografią. Wyraz ten jest wymawiany jako: /isməs/.

6. Rural

„Rural” to słowo oznaczające „wiejski”. Choć może się wydawać proste, to wymaga od nas poprawnego ułożenia ust. Dla przykładu, w serialu „Rockefeller Plaza 30” zatytułowano jeden z odcinków jako „The Rural Juror”, co może stanowić pewne wyzwanie dla osób nieznających poprawnej wymowy, gdyż słowo rural wymawia się: /ro͝orəl/.

7. Colonel

„Colonel” to słowo oznaczające „pułkownika”. Wymowa tego wyrazu może nas zaskoczyć, ponieważ nie odzwierciedla ona zapisu literowego. Wymawiamy go /kərnl/, ale nie ma nic złego w wymówieniu go jako „ko-lo-nel”, ponieważ często tak jest to słowo wypowiadane.

8. Onomatopoeia

„Onomatopoeia” to słowo oznaczające „dźwiękonaśladowcze”. Choć słowa takie jak „buzz”, „meow”, „bark” czy „splash” wydają się proste do wymówienia, to gdy mówimy o nich w kontekście figury stylistycznej „onomatopei”, wymaga to większej uwagi, gdyż wymawia się je jako: /-ˌmätə-,ˌänəˌmatəˈpēə/.

9. Murderer

„Muderer” to słowo oznaczające „mordercę”. Choć to już prawie koniec naszej listy, to nie możemy zapomnieć o tym słowie. Wymaga ono od nas prawidłowej artykulacji nagromadzenia liter „er”: /mərdərər/.

10. Unabashed

Na koniec chcielibyśmy wspomnieć o słowie „unabashed”, które oznacza „bezwstydny” lub „niezakłopotany”. Wymowa tego słowa może sprawiać trudności, ale pamiętajmy, że wszyscy uczymy się na błędach i trening czyni mistrza! Wymawiamy je jako: /ənəˈbaSHt/.

Trudne wyrazy do wymowy w języku angielskim – podsumowanie

W tym artykule przyjrzeliśmy się najtrudniejszym słowom do wymówienia w języku angielskim. Niezależnie od naszego poziomu zaawansowania w tym języku, możemy napotkać trudności podczas poprawnego wypowiadania pewnych słów. Kluczem do opanowania wymowy jest regularne ćwiczenie i niezachwiana determinacja. Pamiętajmy, że wszyscy popełniamy błędy i ważne jest, aby nie zniechęcać się trudnościami. Stawiajmy sobie cele, regularnie ćwiczmy i przede wszystkim cieszmy się procesem nauki języka angielskiego.

Zobacz też:

Udostępnij