Czytelnia / Tłumaczenia ustne

D. Płyta kompaktowa

Jest to bardzo wygodny format, ponieważ większość odtwarzaczy, nawet tych tanich, posiada przyciski włączania, pauzy, jak również szybkiego przewijania do przodu i do tyłu, reagujące natychmiast. Jeśli szczęśliwie trafi się klient oferujący nagranie właśnie w tym formacie, przed przyjęciem zlecenia należy upewnić się, że nasz odtwarzacz również posiada takie funkcje i działają one prawidłowo.

Nie polecam używania komputerowego napędu CD-ROM przy odtwarzaniu nagrań do transkrypcji, ponieważ będzie to wymagało klikania myszą komputera przy każdorazowym włączaniu i zatrzymywaniu nagrania, co niepotrzebnie odciąga ręce od klawiatury.

Warto wiedzieć, że pliki audio na płytach kompaktowych (*.cda) to tylko odrobinę zmodyfikowane komputerowe pliki audio (*.wav). Zazwyczaj nie warto przegrywać z kasety na płytę, dlatego też, jeśli nie mamy dostępu do odtwarzacza poza komputerem, dobrze jest przetworzyć pliki CD na plik *.wav na twardym dysku.

CDex to darmowe oprogramowanie dla tego i innego rodzaju przetwarzań, można je pobrać na stronie http://sourceforge.net/projects/cdexos . Przetwarzanie trwa krócej niż rzeczywisty czas odtwarzania nagrania.

E. Komputerowy plik audio

Najprawdopodobniej będzie to nagranie w formacie *.wav lub *.mp3, choć istnieją też inne.

Jeśli plik jest przesyłany przez Internet, należy wystrzegać się formatu *.wav, który zajmuje bardzo dużo miejsca w porównaniu z ilością zawartych w nim danych. Dla porównania, na CD-ROM-ie zmieści się do 80 minut nagrania, lub 700 MB danych; innymi słowy, plik *.wav potrzebuje 8,75 MB na minutę nagrania. Oczywiście są sposoby, aby zmniejszyć również plik *.wav (tryb mono, niższa częstotliwość próbkowania dźwięku), ale nie będzie on tak mały jak skompresowany MP3. Jeśli nagranie ma być pobrane lub wysłane pocztą elektroniczną w formie pliku audio, najlepszy będzie format MP3.

Właściwie komputerowe pliki audio powinny być podstawowym narzędziem pracy, bez względu na sposób ich przekazania. To najbardziej praktyczny nośnik. Tak przy okazji, od czasu, kiedy pierwszy raz pracowałem nad tym artykułem, odesłałem na zasłużoną emeryturę dwa, z całym szacunkiem, mało poręczne magnetofony szpulowe, wykorzystywane do tego rodzaju pracy przez dobrych 10 lat.

F. Płyta DVD

Płyta DVD jest coraz częściej uznawana za najwygodniejszy środek dystrybucji nagrań. W naszym konkretnym przypadku przedstawia ona te same zalety, co opisana wyżej płyta kompaktowa, ale też stwarza podobne problemy – np. konieczność odrywania rąk od klawiatury komputera, aby co chwilę przełączać przyciski odtwarzacza, lub, przy korzystaniu z komputerowego odtwarzacza DVD, konieczność klikania myszą.

Jeśli naprawdę chcemy się skupić na pracy, polecam przegranie pliku z płyty DVD. Są na to dwa sposoby: a) w czasie rzeczywistym, odegrać plik DVD na komputerze, jednocześnie nagrywając dźwięk jako plik *.wav lub *.mp3; oraz b) korzystając z oprogramowania, co wymaga zainstalowania odpowiedniego programu (są dostępne za darmo) i zapoznania się ze strukturą pliku DVD, głównie pliki VOB.