Czytelnia / Teoria tłumaczenia

Zaledwie dwa lata temu ktoś w Brooklynie, w stanie Nowy Jork, wpadł w szał i zabił dwie osoby - jedną pochodzącą z Chin i drugą ze wschodnich Indii, podejrzewając, że są one terrorystami. A jeśli śledzisz wiadomości z Iraku, to może zauważyłeś, jak często tłumacze są tam prześladowani, zabijani czy porywani przez Irakijczyków uważających ich za amerykańskich szpiegów.

Kolejne dwa przypadki skazania tłumaczy należą prawdopodobnie do najsłynniejszych, dlatego tylko je streszczę, ponieważ jeden z moich materiałów jest prawie w zupełności im poświęcony.

Proszę spojrzeć na tekst zatytułowany „Ten Years that Changed the Perception of the Translator" [„10 lat, które zmieniły sposób postrzegania tłumacza"- przyp. tłum.]. Jak zazwyczaj, powodem ich egzekucji była kombinacja religii i polityki.

Pierwsza ofiara to słynny francuski tłumacz i teoretyk tłumaczenia, Etienne Dolet. Sędziowie zdecydowali, że musi on umrzeć, bo dodał do swojego tłumaczenia kilka słów, o zgrozo, których nie było w oryginale.

Druga ofiara to Anglik, tłumacz Biblii, William Tyndale, który popełnił tragiczny błąd, próbując przetłumaczyć Biblię w czasie, kiedy Henryk VIII, król Anglii, uznał, że istnieć może tylko jedno właściwe tłumaczenie tej księgi.

Dolet był torturowany i został spalony na stosie w Paryżu, Tyndale natomiast został uduszony i spalony w Antwerpii.

W tekście, który Państwo otrzymali, zwracam także uwagę na to, że w tym samym czasie inny tłumacz musiał przypłacić własną głową, gdyż śmiał przetłumaczyć Biblię na język niemiecki. Mam tu na myśli oczywiście Marcina Lutra.

Możemy również przypuszczać, że Christoph Luxenberg będzie musiał zapłacić najwyższą cenę za twierdzenie, że w raju nie ma czarnookich dziewic.

Kilka lat temu zamordowano pana Hitoshi Igarashi, japońskiego tłumacza powieści Salamana Rushdiego pt. „The Stanic Verses" [„Szatańskie wersety" - przyp. tłum.]. Niewiele osób na Zachodzie wie coś więcej na jego temat, dlatego chcę chociaż pokazać Państwu, jak on wyglądał. [SLAJD: zdjęcie Hitoshi Igarashi]

OBRAZ