Czytelnia / Technologie tłumaczeniowe

Komentarze w MemoQ

Inline codes

Kody liniowe (Inline codes) są to znaczniki używane do zapamiętywania formatowań lub innego rodzaju tagów w zdaniu w środowisku narzędzi CAT. Każde z narzędzi musi sobie z tym radzić w ten czy inny sposób.

Ważne jest, aby umieszczanie tych kodów nie zakłócało procesu tłumaczenia. Wszystko, co może zostać wykonane jedynie przy pomocy myszki, nie jest przyjazne użytkownikowi i powinno być zabronione. Należy mieć (edytowalne!) skróty klawiaturowe przypisane do tego zadania.

Inteligentne cudzysłowy

Wydaje się, że to błahostka, ale większość z nas frustruje wpisywanie inteligentnych/okrągłych cudzysłowów w danym języku przy użyciu różnego rodzaju wyszukanych sposobów. Narzędzie powinno robić to za nas.

WYSIWYG

What-you-see-is-what-you-get (To-co-widzisz-jest-tym-co-otrzymasz), możliwość zobaczenia tłumaczenia w jego kontekście i układzie, to zagadnie tak stare jak narzędzia CAT i każdy użytkownik ma w tej kwestii inne preferencje.

Powszechną praktyką w przypadku wielu narzędzi CAT stał się brak dostępu do pełnego środowiska WYSIWYG podczas tłumaczenia (ponieważ mogłoby to być rozpraszające, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe, jak w przypadku tekstu osadzonego w pewnym kodzie).

Zamiast tego użytkownik ma możliwość przełączania się do środowiska WYSIWYG (w miarę możliwości), aby zweryfikować położenie i kontekst fragmentów tekstu.

Tłumaczenie i podgląd w Idiom WorldServer Desktop Workbench

Znaki niedrukowalne

W środowisku edycji ich widoczność pomaga uniknąć lub potwierdzić podwójne spacje (w zdaniu lub po kropce), zobaczyć różnice pomiędzy spacją łamliwą i niełamliwą (jedna z kombinacji ustalonych przez ANSI, którą powinien znać każdy: Alt + 0160) albo aby zweryfikować, czy nie został użyty tabulator zamiast spacji.

Program Transit ma bardzo wyszukaną i zdefiniowaną na użytkownika implementację tej funkcji, podobnie jak SDLX. Trados TagEditor pokazuje normalne spacje vs. spacje niełamliwe, podobnie jak Across w ustawieniach domyślnych. Jednak większość innych narzędzi CAT nie posiada tej opcji.

Ustawienie znaków niedrukowalnych w programie Star Transit

Przychodzi mi na myśl jeszcze wiele innych rzeczy, które można by tu wymienić, jednak jeśli twórcy narzędzi CAT wykorzystają choćby te już wyżej wymienione do stworzenia minimalnej, najlepszej w praktyce listy kontrolnej, przysłużą się nam wszystkim.