Czytelnia / Technologie tłumaczeniowe

Mimo, że programy do rozpoznawania mowy, takie jak Dragon NaturallySpeaking czy wewnętrzne narzędzie systemu Vista, działają z większością aplikacji systemu Windows, włączając w to narzędzia CAT, rzadko bywają one optymalne.

Na przykład, w niektórych narzędziach początek zdania jest automatycznie rozpoznawany i pisany wielką literą, podczas gdy w innych tak się nie dzieje.

W niektórych narzędziach trudniej jest kontrolować wewnętrzne kody przy pomocy głosu niż w innych. Stworzenie dobrego edytora wymaga testów z użyciem najbardziej popularnych programów rozpoznawania mowy.

Sprawdzanie pisowni

Wszyscy wiemy, jak jest ważne i jak bardzo go brakuje w większości narzędzi CAT. Istnieją cztery strategie, jak dotąd najczęściej stosowane przez twórców narzędzi CAT:

  • Użycie zewnętrznej funkcji sprawdzania pisowni, w szczególności oprogramowania Wintertree (www.wintertree-software.com). Jakość zależy w tym wypadku od języka; do tej pory nie spotkałem nikogo, kto byłby zadowolony z tej opcji, w jakimkolwiek języku;
  • Wtyczka do programu Word i sprawdzanie pisowni przy jego użyciu. Jest to całkiem dobre rozwiązanie, zakładając, że posiadamy własnego Worda w odpowiednich wersjach językowych (patrz poniżej). Z tego, co wiem, nie działa to w przypadku Worda 2007. Zaletą tej funkcji jest możliwość użycia indywidualnie dostosowanej funkcji sprawdzania pisowni, jak się chce i kiedy się chce. Wadą tego rozwiązania jest wolne tempo.

Wybór pomiędzy Wintertree a sprawdzaniem pisowni przy użyciu pakietu Office w Trados TagEditor

  • Użycie open-source'owych funkcji sprawdzania pisowni w formie wtyczek, stosowanych również w OpenOffice (zobacz: wiki.services.openoffice.org/wiki/Dictionaries). Jest to z wielu powodów dużo lepsze rozwiązanie niż poprzednie, nie tylko z racji lepszej jakości, ale też dostępu do wielu wersji językowych;
  • Narzędzia oparte na wyszukiwarkach internetowych, takie jak Lingotek czy Pootle, oferują wbudowaną w wyszukiwarkę funkcję sprawdzania pisowni (w domyślnych ustawieniach Firefox 2 i IE z rozszerzeniami takimi jak www.iespell.com albo www.ie7pro.com ).

Wiedząc, jak ważne jest dobre sprawdzenie pisowni dla tłumaczy i edytorów, należy dowiedzieć się, jak sobie z tym zagadnieniem radzi nasze (przyszłe) narzędzie, w naszej wersji językowej (także dla twórców ważne jest użycie najpełniejszego i najlepszego dostępnego rozwiązania).

W niektórych wersjach językowych dostępne są osobne, zewnętrzne funkcje sprawdzania pisowni, często uznawane za dużo lepsze od innych. Nie jest to proste zadanie, ale byłoby świetnie, gdyby można było korzystać z tych funkcji w odpowiednich narzędziach CAT.

A na koniec, tylko narzędzia oparte na wyszukiwarkach internetowych (patrz wyżej) oraz Across podkreślają na bieżąco błędy w pisowni, tak jak Word albo OpenOffice. Niektórzy nie lubią tej funkcji, inni sądzą jednak, że jest ona niezbędna, więc dobrze byłoby mieć możliwość jej użycia.