Czytelnia / Kształcenie i zawód tłumacza

Elektroniczne wersje publikacji, takich jak wersja Maori Słownika Biograficznego Nowej Zelandii (Dictionary of New Zealand Biography) są cennym źródłem odniesień stylistycznych i terminologicznych.

Problem pieniędzy jest przeszkodą we wdrożeniu droższego oprogramowania TM, brak instruktorów i kursów stanowi przeszkodę w aplikacji tych technologii.

Lokalizacja w Nowej Zelandii

W Europie pojęcie „lokalizacja" jest od wielu lat łączone z takimi terminami, jak „internacjonalizacja" i „globalizacja".

Lokalizacja jest proponowana jako usługa przez lokalne firmy zajmujące się całym procesem, począwszy od oprogramowania / rozwoju sieci i tłumaczenia, aż po testowanie finalnego produktu.

Jednak w Nowej Zelandii, i do całkiem niedawna również w Australii, usługi „lokalizacyjne" świadczyły głównie biura tłumaczeń, a proponowana usługa tłumaczeniowa jest tylko częścią całego procesu lokalizacji.

Nie było to postrzegane jako problem przez firmy produkujące oprogramowanie w Nowej Zelandii, gdyż małe i średnie przedsiębiorstwa zwykle sprzedają swe produkty w krajach anglojęzycznych.

Stąd też rynek tłumaczeń skupiał się bardziej na innych regionach. Nie było po prostu na rynku Nowej Zelandii zbyt dużego zapotrzebowania na duże lokalne zlecenia dla tutejszych biur tłumaczeniowych. Teraz jest jednak oczywiste, że sytuacja diametralnie się zmieni.

Nasza firma nie może być pełnoprawnym lokalnym dostawcą usług, ale nie jesteśmy temu obojętni. Tak naprawdę to przygotowywaliśmy sobie ścieżkę w stronę lokalizacji przez ostatnich kilka lat.

Kilka lat temu zaczęliśmy tłumaczyć oprogramowania i strony internetowe w Wordzie czy Excelu i Multilizerze. Ostatnio także tłumaczyliśmy pliki Help (Pomoc). Zlecenia z branży lokalizacji przychodziły głównie z Nowej Zelandii i Australii.

Co ciekawe, nie przychodziły z firm zajmujących się działalnością IT, ale od takich, które sprzedawały produkty specjalistyczne (np. urządzenia medyczne, systemy UPS, radiowe systemy komunikacyjne) ze specjalnym oprogramowaniem.

Naturą popytu jest dążenie do zmian, a nisza lokalizacyjnego biznesu staje się coraz bardziej widoczna w tej części świata.

Co dalej 

Biorąc pod uwagę rozwój rynku, jasne jest, że Nowa Zelandia potrzebuje ekspertyzy lokalizacyjnej. Od czego powinniśmy zacząć?

Obecnie wiele firm zaangażowanych w lokalizację to małe przedsiębiorstwa, posiadające własne metody i systemy, ukazujące lokalizację w sposób chaotyczny. Łącząc te firmy, przemysł mógłby nabrać takiego rozmachu i siły, że żadna firma działająca w pojedynkę nie byłaby w stanie im dorównać.

Mając to na uwadze, zamierzamy zorganizować pierwszą Konferencję Lokalizacyjną w Nowej Zelandii w Christchurch w styczniu tego roku.