Psychologia od lat znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych kierunków studiów. Mimo to popyt na usługi absolwentów tego kierunku wciąż jest ogromny i szacuje się, że w najbliższych latach utrzyma się na wysokim poziomie. Nie da się jednak też ukryć, że psychologia to z założenia kierunek dla osób empatycznych i chcących nieść pomoc. Jak zatem przygotować się do studiowania psychologii?
Czy do studiowania psychologii trzeba mieć konkretne predyspozycje?
Aby móc rozpocząć studia na kierunku, trzeba najpierw zdać egzaminy maturalne. To jednak nie wszystko; warto mieć świadomość, że przyszły student psychologii powinien mieć odpowiednie predyspozycje do studiowania tego kierunku. Mowa przede wszystkim o empatycznym podejściu do innych ludzi, choć nie tylko; przydadzą się również takie cechy jak:
– komunikatywność,
– otwartość i tolerancja,
– umiejętność aktywnego słuchania,
– chęć zrozumienia drugiej osoby.
Przyszły psycholog nie powinien wykonywać swojej pracy „mechanicznie”, niezależnie od tego, czy zostanie zatrudniony w dziale HR dużej firmy, czy też otworzy własny gabinet, w którym będzie przyjmować pacjentów. Praca w zawodzie psychologa jest też niezwykle odpowiedzialna; to na psychologu ciąży bowiem ciężar udzielenia pacjentowi czy współpracownikowi właściwej pomocy. Z tego względu osoby, które mają odmienne nastawienie lub nie posiadają wyżej wymienionych cech, powinny zastanowić się, czy studia psychologiczne faktycznie będą dla nich najlepszym wyborem.
Czego można nauczyć się na studiach psychologicznych?
Studiowanie psychologii jest możliwe zarówno w ramach 5-letnich jednolitych studiów magisterskich (ich ukończenie pozwala na zdobycie kwalifikacji psychologa), jak i 3-letnich studiów licencjackich oraz 2-letnich uzupełniających studiów magisterskich (ich absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie np. we wspomnianych wyżej działach HR czy ośrodkach szkoleniowych). Warto też zwrócić uwagę na fakt, że studenci psychologii mogą zazwyczaj wybrać interesują ich specjalność. Na przykład w Uniwersytecie Dolnośląskim DSW Wrocław studenci mogą wybrać:
– psychologię kliniczną i zdrowia,
– psychologię sądową,
– psychologię zarządzania i biznesu.
Dzięki temu studenci mają więcej zajęć dotyczących kwestii, które mogą przydać im się w przyszłej karierze zawodowej. Osoby zainteresowane tym kierunkiem studiów mogą też więcej przeczytać w artykule na stronie Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW, z którego dowiedzą się nie tylko, na czym polega studiowanie psychologii, na jakie zajęcia uczęszczają studenci, ale też – jakie są ich perspektywy zawodowe.
Jak jeszcze można przygotować się do studiowania psychologii?
Osoby, które nie mogą doczekać się zajęć na studiach, mogą znaleźć literaturę polecaną dla osób studiujących psychologię; dobrym pomysłem może być też słuchanie podcastów. Warto jednak pamiętać, że to na uczelni studenci zdobędą wiedzę niezbędną do wykonywania w przyszłości zawodu psychologa.
Artykuł sponsorowany