Czytelnia / Kształcenie i zawód tłumacza

Informując o terminie wykonania zlecenia, biuro uniknie zamieszania, co pozwoli zaoszczędzić cenny czas, energię i pieniądze. Jak mówi przysłowie czas to pieniądz".

Jednak mail do wykonawcy zawierający wszystkie wyżej wymienione informacje nie może być długi i skomplikowany. Powinien mieć możliwie tak prostą i zwięzłą formę, jak w następującym przekładzie:

Szanowni Państwo,

Przesyłamy nowy dokument techniczny (raport techniczny) do przetłumaczenia na uproszczony język chiński. Tekst zawiera 3700 słów w języku angielskim i musi zostać przetłumaczony przed północą, czasu wschodnioeuropejskiego, w poniedziałek, 9 lipca 2007.

Korekta tekstu zostanie przesłana do godz. 9.00 czasu wschodnioeuropejskiego, 11 lipca 2007, po czym prosimy ostatecznie zaakceptować/ odrzucić dokonane zmiany. Końcowy plik musi zostać przesłany przed godz.14.00 czasu wschodnioeuropejskiego.

Skontaktowałem się już z korektorem …………. i mam nadzieję, że będzie mógł on dokonać weryfikacji tłumaczenia, ale wciąż oczekuję na potwierdzenie z jego strony. Proszę swobodnie kontaktować się z korektorem, ale jednocześnie powoływać się na mnie we wszelkiej korespondencji. Decyzję korektora przekażę jak najszybciej.

Proszę niezwłocznie poinformować mnie o przyjęciu bądź też o odrzuceniu zadania. W przypadku wyrażenia przez Państwa gotowości do wykonania tłumaczenia, zostanie wysłana umowa zlecenie.

Z wyrazami szacunku,

Kierownik Projektu

Jeżeli tłumacz, po otrzymaniu wyżej wymienionego maila, podjął się wykonania zlecenia, wówczas powinien otrzymać pliki źródłowe, wytyczne dotyczące przekładu, materiały pomocnicze, glosariusze i umowę zlecenie.

Należy pamiętać, że każdy ma swoje własne stawki. Dlatego też trzeba uprzednio dowiedzieć się, jaka jest stawka konkretnego tłumacza. To również jest jednym z zadań komunikacji.

Podsumowując, skuteczna komunikacja ma ogromne znaczenie w kontaktach z klientami i pracownikami. Nawet jeżeli mamy szczęście współpracować z najlepszymi pracownikami i klientami, brak skutecznej komunikacji z pewnością spowoduje zamieszanie i niezadowolenie.

"Zbierz właściwych ludzi, określ reguły, rozmawiaj ze swoimi pracownikami...Jeżeli spełnisz wszystkie te warunki, odniesiesz sukces".

Z pewnością chcemy uniknąć porażek, musimy więc zadbać o skuteczną komunikację, by zagwarantować sukces naszego projektu.

Źródła:

Cytat Lee Iacocca: http://thinkexist.com/quotes/lee_iacocca/