Czytelnia / Kształcenie i zawód tłumacza

Tłumacz freelance a system PayPal

Anita Karlson Henssler

tłum. Barbara Sobieszuk

Źródło:

 

Jednym z problemów, jakie napotykają tłumacze, jest kwestia otrzymywania wynagrodzeń. Ściślej rzecz biorąc, wynagrodzeń za drobne zlecenia. Wiele agencji tłumaczeń niechętnie wypłaca tak niewielkie kwoty za pomocą przelewu ze względu na pobieraną prowizję, zamiast tego najczęściej wybierają czeki. Nie muszę chyba mówić, jak wysoką prowizję pobierają banki za zrealizowanie czeku.

Z pomocą przychodzi system PayPal...

Ogólnie rzecz ujmując, za pomocą systemu PayPal możesz wpłacać i wypłacać pieniądze przez Internet. System działa w oparciu o istniejący bank i system kart kredytowych, jednak sam w sobie nie jest bankiem.

Rejestracja jest bezpłatna, wystarczy mieć tylko adres e-mail. Wpłacanie pieniędzy jest bezpłatne, jednak ich wypłacanie już nie. Prowizja wynosi 3,4% od otrzymanej kwoty, chyba że wynagrodzenie otrzymujemy w USD, wówczas jest to 2,9%. Następnie należy zapłacić stałą prowizję w wysokości 0,35 EUR lub 0,30 USD. Ponad to, jeżeli otrzymujemy wynagrodzenie od kupującego spoza naszego kraju, należy uiścić 0,5-1,0% opłaty transgranicznej.

W przypadku przelewu pieniędzy na nasze konto bankowe również trzeba będzie zapłacić niewielką prowizję (chyba, że twój bank znajduje się w USA, wówczas nie musisz płacić). Wysokość prowizji zależy od kraju, w którym się znajdujesz. Na przykład ja mieszkam w Szwajcarii i muszę płacić 0,50 CHF za przelew na moje konto. Banki w krajach Unii Europejskiej, oprócz Wielkiej Brytanii, pobierają opłatę w wysokości 1,0 EUR.

Sprawdźmy to na przykładzie. Wykonuję niewielkie tłumaczenie i wyceniam je na kwotę minimalną 20 EUR. 3,4% z 20 EUR to 0,68 EUR, dodajemy prowizję liniową w wysokości 0,35 EUR. Następnie 1% opłaty transgranicznej, czyli 0,20 EUR. Tak więc z moich 20 EUR PayPal zabiera 1,20 EUR. Dodatkowo muszę jeszcze zapłacić 0,50 CHF prowizji za przelew środków na moje konto bankowe.

Jeśli agencja wysłałaby mi czek zamiast skorzystać z systemu PayPal, mój bank pobrałby opłatę w wysokości 7,50CHF (4,80EUR) za spieniężenie czeku. Każdy bank ma indywidualne prowizje za realizację czeków i wykonywanie przelewów. Jednak w przypadku niewielkich kwot PayPal jest jedną z najtańszych form otrzymywania wynagrodzeń. Przelicz to sobie, a zobaczysz, jak duże kwoty możesz otrzymywać, przynajmniej dopóki prowizje PayPal nie przewyższają prowizji twojego banku.

Czy PayPal jest bezpieczny?

Większość tłumaczy korzystających z tej formy otrzymywania wynagrodzeń jest zadowolona z usługi i nie miała żadnych problemów z PayPal. Słyszałam o dwóch czy trzech tłumaczach, którym PayPal z niewiadomych przyczyn zablokował konta.