Czytelnia / Kształcenie i zawód tłumacza

Sociedades Personificadas

Istnieją cztery rodzaje sociedade personificada:

Sociedade em nome coletivo (art. 1.039) odpowiada mniej więcej spółce jawnej i jest już zdefiniowana w kodeksie handlowym. Oczywiście musi być zarejestrowana.

Sociedade em comandita simples (art. 1.045) odpowiada spółce komandytowej, jest już zdefiniowana w kodeksie handlowym i musi być zarejestrowana.

Sociedade limitada (art. 1.052) odpowiada spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.) i była już zdefiniowana w Dekrecie z 1919 r. Nazywała się wówczas sociedade por cotas de responsabilidade limitada i zawsze była drugim co do popularności rodzajem działalności gospodarczej w Brazylii. Sam posiadam jedną drugą firmy, a Vera, moja żona –drugą połowę. Ale nie jest to rodzaj spółki tylko dla drobnych przedsiębiorstw, lecz także dla dużych firm.

Istnieje jeszcze sociedade anônima (art. 1.088), która jest dalej regulowana przez ustawę 6404 z poprawkami. Teoretycznie, występują dwa rodzaje socidade anônima: sociedade por ações (business corporation) oraz sociedade em comandita por ações (spółka komandytowo-akcyjna – nie mylić z sociedade em comandita simples, co oznacza spółkę komandytową). Jednak, comandita por ações zaczęła wychodzić z użycia w 1976 r., kiedy to obecne Lei das S.A. weszło w życie, i jest dziś rzadkością. Tak więc w praktyce, sociedade anônima jest synonimem sociedade por ações. Sociedade por ações może być de capital aberto (publiczna) lub de capital fechado (zamknięta).

Co się stało z Capital e Indústria?

Sociedade de capital e indústria nie zawarto w nowym kodeksie cywilnym. Jednak spółka tego typu może powstać jako spółka komandytowa.

Jak bardzo powszechne jest to prawo?

W 2002 r. Departamento Nacional do Registro do Comércio zarejestrowało 214,663 wyłącznych praw własności, 227,549 limitadas, 1,012 sociedades anônimas, 1,556 cooperativas (spółdzielnie) i tylko 371 „innych typów”. Tak więc spółki osobowe i komandytowe nie są zbyt popularne w Brazylii – nie ma ich prawie w ogóle. Statystyki dostępne po kliknięciu tutaj.

Spółki osobowe są jedyną formą działalności gospodarczej dostępnej dla zarejestrowanych profesjonalistów, takich jak prawnicy lub księgowi, lecz te organizacje mają charakter cywilny/simples i dlatego brak ich w statystykach Rejestru Handlowego. Nigdy nie natknąłem się brazylijską spółkę komandytową lub sociedade de capital e indústria: musi być ich mało. Jest natomiast wiele sociedades em conta de participação, lecz te nie podlegają rejestracji, więc również nie są uwzględnione w statystykach powyżej.

Envoi

Jeśli jesteś zainteresowany brazylijskim prawem gospodarczym, czytając ten artykuł do tego miejsca, to zapewne będziesz również chciał przeczytać inny, który napisałem dla Translation Journal na ten sam temat, zanim wszedł w życie nowy kodeks cywilny – po prostu kliknij tutaj. Większa część nadal obowiązuje, ale oczywiście zawsze można się natknąć na coś dotyczącego starego systemu.

Maximilianus Cláudio Américo Führer, którego artykuły zawsze polecam, wydał nowe "Resumo de Direito Comercial (Empresarial)", w którym zawarte są nowe zasady. Wydawnictwo - Malheiros Editores.

Bardzo przepraszam, że nie mogę zaproponować idealnych rozwiązań problemów terminologicznych przedstawionych w statucie przedsiębiorstwa. Obawiam się, że takie po prostu nie istnieją. Nadal uważam, że tłumaczenie tekstu prawniczego jest jak rozwiązywanie łamigłówki zawierającej elementy z innej zagadki: nigdy nic nie pasuje idealnie.