Czytelnia

Zastanawiam się, co by się stało, gdyby te wszystkie bezgraniczne ilości miejsca zostały w końcu zużyte. Wówczas trzeba by było taki chip wyrzucić i zastąpić go innym wynalazkiem, tak jak lampę próżniową zastąpił tranzystor.

Jedynym chipem, który ma nieskończoną ilość miejsca na przechowywanie informacji jest ludzki mózg, z miliardem połączeń pomiędzy neuronami, ułożonymi warstwami i tak zaprojektowany, że nikt nie jest w stanie go pojąć. Niestety, nasza pamięć nie jest wieczna.

Moja praca polega na tym, by przekazać informacje ułożone według zasad jednego języka na drugi język, stosując się do reguł obydwu języków, a także pracując nad zrozumieniem pojęcia w języku wyjściowym. Jest to praca przyjemna i pełna wyzwań. Trzyma mnie w ryzach, a często sprawia, że jestem bardzo zmęczony. Japoński diametralnie różni się od języków indoeuropejskich, to tak, jakbyśmy zwiedzali inną planetę.

Tłumacząc długie, rozwlekłe zdania japońskich patentów, najpierw trzeba przepchnąć stalową kulę przez struktury zdania, a potem rozbić ją na pojedyncze części. Jeśli rozumie się projekt (znaczenie) oryginalnej ściany i nowa strukturę w języku docelowym, można ułożyć części w odpowiedniej kolejności.

Analizę japońskiego zdania wyjściowego da się rozpocząć w różnych miejscach, jednak najlepsze z nich to zwykle koniec zdania. Kluczem jest zrozumienie tego, co zostało powiedziane. Nigdy nie będą Państwo wiedzieli tyle, ile należy wiedzieć o języku obcym i technologii. Ale im dłużej pracuje się nad językiem i technologią, tym bardziej się je rozumie.

Po dwudziestu latach toczenia stalowej kuli przez ściany języków obcych i budowaniu nowych struktur ze starych cegieł będą Państwo całkiem niezłymi początkującymi w starym i szlachetnym zawodzie tłumacza.
Oby Wasze doświadczenia były tak przyjemne jak moje!

Życzę Wam i Waszym dzieciom takich dobrych nauczycieli i przyjaciół, jakich ja miałem!

Oby Waszym oczom, neuronom i palcom nigdy nie znudziły się wyzwania, z jakimi spotyka się tłumacz każdego dnia, w niekończącej się walce zapewniającej kontynuację cywilizacji i technologii na naszej planecie!