Czytelnia

  • planowanie zwiększenia jakości produktów i pozyskania nowych klientów
  • (… tu należy wpisać problemy swojej firmy)

Przy korzystaniu z porad konsultanta, radcy podatkowego lub eksperta w dziedzinie biznesu wskazane jest poruszenie tematu biznesplanu. W ten sposób można okazać poważny charakter swojej działalności i liczyć na równie poważne traktowanie ze strony instytucji kredytowych.

Mój biznesplan

Pierwszy raz sporządziłem biznesplan wiele lat temu, kiedy pracowałem nad planem dodatkowych korzyści istniejącej już firmy konsultingowej i wymagane było opracowanie ze szczegółami zobowiązań i podziału własności między wspólników.

Dużo pracy wykonali  prawnicy i moich wspólnicy, z moją aprobatą i okazjonalnymi komentarzami. Muszę przyznać, że wyniosłem z tego niewiele, oprócz paru kluczowych terminów całego procesu. Nawet tworzenie programu dydaktycznego na ten temat wiele lat temu dużo mnie nie nauczyło: jest różnica między czytaniem o czymś, a robieniem tego w praktyce.

Mój pierwszy biznesplan, za który mogę wziąć całkowitą odpowiedzialność został sporządzony w momencie, kiedy postanowiłem zrezygnować z pracy, w której regularnie zarabiałem i zostać niezależnym biznesmenem.

Na początku chciałem skorzystać z programu finansującego nową działalność, lecz wkrótce odkryłem, że proces ten w znaczny sposób może wpłynąć na moją przyszłość i zacząłem realizować plan nawet po tym, jak dowiedziałem się, że moja wiza jest ważna jedynie przez parę miesięcy i nie kwalifikuje się do finansowania mojej działalności.

Wiele myśli przeszło mi wówczas przez głowę i uświadomiłem sobie sprawy, o których nie miałem wcześniej pojęcia. Przez pierwsze dwa lata prowadziłem moją działalność tłumaczeniową zgodnie z planem i początek oceniam jako udany.

Kilka lat później wszedłem w spółkę z innym tłumaczem, myśleliśmy o zatrudnieniu pracowników do wykonywania prac biurowych, a także o kupnie lub budowie domu nadającego się do zamieszkania i prowadzenia naszej działalności.

Musieliśmy rozważyć wiele rzeczy, przekonać urzędników w banku i udzielić informacji potencjalnym pracownikom o sposobie naszego działania i ich obowiązkach. Po raz kolejny, czas poświecony na realizację biznesplanu nie poszedł na marne i byliśmy zaskoczeni, że nasza spółka działa lepiej, a ryzyko jest mniejsze, niż zakładaliśmy.

Zarys biznesplanu

W Internecie dostępnych jest wiele bezpłatnych szkiców na sporządzenie biznesplanu; wybrałem jeden z nich na stronie internetowej regionalnej izby handlowej. Istnieje wiele stron poświęconych handlowi, które oferują sprzedaż planu za około $30, lecz myślę, że bezpłatne wzory są wystarczające i służą jako punkt wyjścia dla większości.

Skorzystaj z takiego właśnie wzoru i dostosuj go do swojej działalności. Nasz szkic, który z czasem rozwinął się w biznesplan wyglądał mniej więcej tak: